In Enschede zijn we ons de laatste tientallen jaren steeds meer bewust geworden van het cultureel erfgoed dat wij binnen onze gemeentegrenzen hebben. Er zijn actieve stichtingen die zich richten op erfgoed, en ook de gemeente Enschede stelt zich positief en actief op als het gaat om het beschermen van wat ons in deze stad lief is.
Dat was echter in de vorige eeuw wel anders want in opdracht van de gemeente Enschede heeft de sloopkogel zijn werk gedaan. Voor veel (oud) Enschedeërs is dat nog steeds oud zeer.
Het politiebureau en de daar tegenovergelegen villa’s aan de Nijverheidstraat, het Bouwhuistunneltje en het oudste huis van Enschede. Ze zijn allemaal verdwenen maar niet in de harten van veel mensen. Of deze gebouwen in aanmerking zouden komen voor de status van monument is nog maar zeer de vraag maar ze hebben kennelijk veel indruk gemaakt en blijven in onze herinnering. Op deze webpagina willen wij een aantal van deze opmerkelijke monumenten herdenken met een waarschuwing en een vingerwijzing om zuinig te zijn op wat wij nu nog hebben.