De houtwaterplaats is eeuwen geleden aangelegd door de toenmalige eigenaren van de Havezate die hier vlakbij stond. Het was in die tijd gebruikelijk een dergelijke plek te gebruiken als vis/karper vijver. Tijdens het herstel van de houtwaterplaats is een verzwaring gevonden van een karper net.
Het wateren van hout is een oude methode om hout te verduurzamen die nog tot en met de tweede wereldoorlog in Nederland toegepast werd.
Hierna raakte het wateren van hout in onbruik, onder andere doordat grote hoeveelheden hout vanuit Scandinavië werden geïmporteerd.
Het gedurende de winter gezaagde hout wordt minimaal een jaar in stromend water gelegd. Het zagen moet in de winter gebeuren want de buitentemperatuur mag niet hoger dan 15 graden zijn, zodat blauwschimmels geen kans krijgen het hout aan te tasten. Houtsoorten die zich goed laten wateren zijn de grove Den, Lariks en de Douglas, maar ook andere soorten kunnen gewaterd worden.
Waterplaats voor hout aan de Boekelerhofweg.
(Mei 2026)
.
Door het stromende water worden suikers en andere voedingsstoffen uit het hout gespoeld, waardoor het niet meer aantrekkelijk is voor houtworm en de boktor. Ook is gewaterd hout minder gevoelig voor schimmels.
Na het wateren kunnen de stammen en balken gezaagd worden waarna het hout opgelat en gedroogd wordt. Hierna is het hout klaar voor gebruik en doordat het gewaterd is zullen de planken en balken minder trekken en krimpen. Hierdoor gaan kozijnen, deuren, vloeren en andere constructies van gewaterd hout langer mee.
De waterplaats voor hout is mede mogelijk gemaakt met subsidie van het Europese landbouwfonds voor plattelandsontwikkeling.
Op dit moment, we schrijven mei 2026, is er helaas nog weinig over van de waterplaats voor hout in Hof te Boekelo.
De waterplaats is gelegen aan de Boekelerhofweg te Boekelo.
foto's: SCEE / SBS